23 total awards. More than 40 winners annually. 1 Oregon sports legacy.


PREP AWARDS

Johnny Carpenter Prep Athlete of the Year

Johnny Carpenter was a pioneer sports broadcaster for KOIN from 1937 until his retirement in 1969. He helped found the Oregon Sports Writers and Sportscasters Association. This award recognizes the most outstanding male and female high school athletes in Oregon and features four winners.

2019 finalists:

6A/5A girls: Cameron Brink (Southridge), Morgan DeBord (Glencoe), Kaitlyn Dobler (Aloha)

6A/5A boys: Casey Filkins (Lake Oswego), Evan “EJ” Holland (Ashland), Micah Williams (Benson)

4A/3A/2A/1A girls: Emma Bennion (St. Mary’s), Aspen Slifka (Banks), Baylee Touey (North Valley)

4A/3A/2A/1A boys: Dax Bennett (Harrisburg), Blake Gobel (Banks), Jesus Rodriguez (Woodburn)

2018 recipients:

6A/5A girls: Cameron Brink and Kelly Makin

6A/5A boys: Talanoa Huffanga

4A/3A/2A/1A girls: Baylee Touey

4A/3A/2A/1A boys: Travis Wittlake Jr.

Award Criteria and Past Winners


Play It Forward Athlete of the Year
presented by Nike and Providence Health & Services

The Play it Forward Award  recognizes high school and college athletes each year for the positive impact they are making in their communities across Oregon. 

2017-2018 recipients: Javandre’ Cole, Nathan Braaten and Taylor Ricci

Award Criteria and Past Winners

Javondre' Cole
Jefferson HS

Nathan Braaten Oregon State University

Nathan Braaten
Oregon State University

Taylor Ricci Oregon State University

Taylor Ricci
Oregon State University


PREP BASKETBALL PLAYER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Aaron Deloney, Grant Jack Roche, Wilsonville Marcus Tsohonis, Jefferson

2018 recipient: Marcus Tsohonis

2019 girls finalists:

Cameron Brink, Southridge Ciera Ellington, Benson Aspen Slifka, Banks

2018 recipient: Cameron Brink

Award Criteria and Past Winners

PREP SWIMMER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Trent Martinez, Jesuit Ben Miller, Tigard Luke Thornbrue, Century

2018 recipient: Casey McEuen, Lebanon

2019 girls finalists:

Lizzy Cook, Catlin Gabel Kaitlyn Dobler, Aloha Lily Gardner, Sunset

2018 recipient: Kaitlyn Dobler

Award Criteria and Past Winners


PREP X-COUNTRY RUNNER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Evan Holland, Ashland Ethan Reese, Sunset Tim Stevens, Cove

2018 recipient: Andrew Monroe, Crater

2019 girls finalists:

Kyla Becker, Lincoln Fiona Max, Sunset Makenna Schumacher, Jesuit

2018 recipient: Kelly Makin, Sunset

Award Criteria and Past Winners

PREP TRACK AND FIELD ATHLETE OF THE YEAR

2019 boys finalists

Ty Hampton, North Bend Evan Holland, Ashland Micah Williams, Benson

2018 recipient: Micah Williams

2019 girls finalists

Madison McHone, Centennial Baylee Touey, North Valley Colleen Uzeokwe, Westview

2018 recipient: Shelby Moran, Sherwood

Award Criteria and Past Winners


PREP TENNIS PLAYER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Alle Banna, Churchill Judson Blair, Sprague Peter Murphy, Jesuit

2018 recipient: Peter Murphy

2019 girls finalists:

Kassidy Binder, Beaverton Serim Jin, Sunset Anna Kern, Corvallis

2018 recipient: Elizabeth Stevens, Tigard

Award Criteria and Past Winners

PREP GOLFER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Isaac Buerger, Ridgeview Andrew Reinhardt, Jesuit Nate Stember, Lincoln

2018 recipient: Craig Ronne, Klamath Union

2019 girls finalists:

Baylee Hammericksen, St. Mary’s (Medford) Oliva Loberg, Summit Alexa Udom, Westview

2018 recipient: Tya Seth, Lake Oswego

Award Criteria and Past Winners


PREP LACROSSE PLAYER OF THE YEAR

Girls recipient (2017-2018): Ella Smith

School: Jesuit High

Boys recipient (2017-2018): Sam Handley

School: Jesuit High

Award Criteria and Past Winners

PREP SOCCER PLAYER OF THE YEAR

2019 boys finalists:

Oscar Macias, Forest Grove Jesus Rodriguez, Woodburn Avery Whipple, Corvallis

2018 recipient: Johnny Rodas, Lakeridge

2019 girls finalists:

Katelyn Duong, Jesuit Nedya Sawan, Mountainside Baylee Touey, North Valley

2018 recipient: Emma Treasure, Jesuit

Award Criteria and Past Winners


PREP FOOTBALL PLAYER OF THE YEAR

2018-2019 finalists:

Casey Filkins, Lake Oswego Michael Johnson Jr., Sheldon Nathan Overholt, Wilsonville

2018 winner: Talanoa Hufanga, Crescent Valley

Award Criteria and Past Winners

PREP VOLLEYBALL PLAYER OF THE YEAR

2018-2019 finalists:

Rose Booth, Jesuit Ryan Gregg, Corvallis Rylee Troutman, Ridgeview

2018 winner: Chloe Brown, Southridge

Award Criteria and Past Winners
 


PREP SOFTBALL PLAYER OF THE YEAR

2019 finalists:

Ariel Carlson, Marist Catholic Abby Doerr, Marist Catholic Grace Gaither, Grants Pass

2018 recipient: Abby Doerr

Award Criteria and Past Winners

PREP BASEBALL PLAYER OF THE YEAR

2019 finalists:

Mick Abel, Jesuit Christian Cooney, Central Catholic Jacob Dobmeier, Newport

2018 winner: Larson Kindreich, Crater

Award Criteria and Past Winners


PREP WRESTLER OF THE YEAR

2019 finalists:

Santos Cantu III, Sprague Sean Harman, West Linn Phillip Kue, Centennial

2018 recipient: Travis Wittlake Jr., Marshfield

Award Criteria and Past Winners


AMATEUR, PROFESSIONAL, AND TEAM AWARDS

Slats Gill Sportsperson of the Year

Slats Gill attended and coached basketball at Oregon State from 1929 until 1964, when he became Portland Thorns FC athletic director. He won four Pacific Coast Conference championships and two of his teams reached the Final Four.

This award goes to the outstanding coach, administrator or organization from an Oregon-based team at any level of competition. 

2019 finalists:

Kelly Graves, University of Oregon women’s basketball

Giovanni Savarese, Portland Timbers

Terry Stotts, Portland Trail Blazers

2017-2018 recipients: Rob Conner (University of Portland cross country) and Mark Parsons (Portland Thorns

Award Criteria and Past Winners


Harry Glickman Professional Athlete of the Year

Harry Glickman's long and colorful history as a sports promoter dates to 1952. He is best known as the founder of the Portland Buckaroos hockey team in 1960 and the Portland Trail Blazers, whom he helped bring to the city in 1970.

This award goes to the outstanding male and female professional athlete with an Oregon background or on an Oregon team.

2019 finalists:

Male

Ryan Crouser (USA Track and Field), Damian Lillard (Portland Trail Blazers), Diego Valeri (Portland Timbers)

Female

Lindsey Horan (Portland Thorns/USWNT), Shelby Houlihan (Bowerman Track Club), Megan Rapinoe (Reign FC/USWNT)

2017-2018 female recipients: Shalane Flanagan (Bowerman Track Club) and Adrianna Franch (Portland Thorns/USWNT)

2017-2018 male recipients: Damian Lillard and Diego Valeri

Award Criteria and Past Winners


Bill Hayward Amateur Athlete of the Year

Bill Hayward was the track and field coach at the University of Oregon for 44 years until his death in 1947. Recognized as the Grand Old Man of Oregon athletics, he served on the coaching staff of six US Olympic teams and coached four world-record holders, six American record holders, four NCAA champions and nine US Olympians.

This award goes to the outstanding male and female amateur athletes with a state of Oregon background— high school, college or by residency— whose accomplishments brought credit to the state.

2019 finalists:

Male

Cravon Gillespie (Oregon track and field), Justin Herbert (Oregon football), Adley Rutschman (Oregon State baseball)

Female

Jessica Hull (Oregon cross country/track and field), Sabrina Ionescu (Oregon women’s basketball), Mikayla Pivec (Oregon State women’s basketball)

2017-2018 female recipient: Sabrina Ionescu

2017-2018 male recipients: Norman Xiong and Nick Madrigal

Award Criteria and Past Winners


Ad Rutschman Small College Athlete of the Year

2019 finalists:

Maya Ah You Dias, Eastern Oregon University women’s basketball

Olivia McDaniel, Linfield College track and field

Annie Wright, George Fox University track and field

2018 female recipient: Jessa Perkinson, Southern Oregon University cross country/track and field

2019 finalists:

Conor Bailey, Willamette University baseball

Zach Beltz, Southern Oregon University track and field

Mitchell Fink, Oregon Institute of Technology basketball

2018 male recipient: David Ribich. Western Oregon University cross country/track and field

Ad Rutschman guided Linfield College to four national championships, three in football and one in baseball, in 24 seasons. He is the only college coach at any level to win national titles in two different sports. A five-time Slats Gill Award winner, he is a member of the College Football Hall of Fame.

This award goes to the outstanding male and female student-athletes representing the state’s 14 NCAA Division II and III, NAIA-affiliated colleges and universities, and 10 community colleges.

Award Criteria and Past Winners


Lou Burge Special Olympics Athlete of the Year

Shawn Hinz
Special Olympics Oregon

Known as Coach Lou to many athletes, Lou Burge touched countless lives through 19 years of service to Special Olympics. He coached track and field, roller skating, softball, basketball and bowling, and was a Coach of the Year for Special Olympics Oregon.

This award goes to the Special Olympics Oregon athlete who has inspired greatness in other athletes, volunteers and the community.

2017-2018 recipient: Shawn Hinz

Award Criteria and Past Winners


Game Changer: Dedication to Prep Sports

Paula Toney
Burns HS

This award recognizes individuals who have dedicated their lives to high school sports and made compelling changes in the schools and communities they serve. Championships, titles and victories earned are merely by-products of the passion of these individuals for sports and their willingness to educate young people through their participation in high school athletics. Recipients of this award include administrators, athletic directors and coaches.

2017-2018 recipient: Paula Toney

Award Criteria and Past Winners


DNA: Dedication to Oregon Sports

Drew Mahalic
Oregon Sports Authority

This award recognizes individuals or organizations for their extraordinary passion and dedication to sports in Oregon.  The recipients of this award are part of Oregon's sports DNA.

2017-2018 recipient: Drew Mahalac

Award Criteria and Past Winners


George Pasero Teams of the Year

George Pasero was a sports writer, editor and columnist for The Oregon Journal and The Oregonian for nearly 45 years before his retirement in 1985.

This award goes to teams from Oregon, regardless of the level of competition, that have won a national championship and/or achieved national recognition for the 2017-2018 academic year.

2017-2018 recipients: George Fox University women’s track and field, University of Portland men’s cross country, Portland Thorns FC

Award Criteria and Past Winners

gEORGE fOX uNIVERSITY
wOMEN'S tRACK AND fIELD

uNIVERSITY OF pORTLAND
mEN'S cROSS cOUNTRY

pORTLAND tHORNS fc