DNA AWARD DEDICATION TO OREGON SPORTS

Award Criteria

This award recognizes individuals or organizations for their extraordinary passion and dedication to sports in Oregon.  The recipients of this award are part of Oregon's sports DNA. 


Past Winners

2015-16 Winner - Joe Becker, KGW | Tom Welter, OSAA
2014-15 Winner - Scott Brosius, Linfield College
2013 Winners - Steve Brandon, Portland Tribune | Kerry Eggers, Portland Tribune
2012 Winner - Danny Miles, Men's Basketball Coach - Oregon Institute of Technology
2011 Winners - Mike Stone, Portland | Judy Sherman, Pacific University
2010 Winner - Brian Parrott, Portland
2009 Winners - Mouse Davis, Portland | Paul Davis, Portland
2008 Winners - Vin Lananna, Greg Erwin, Dave Taylor, Oregon Track Club | Dwight Jaynes, Portland
2007 Winners - Chris Dudley, Portland | Brian Henninger, Wilsonville
2006 Winners - Bill Schonely, Portland | Penny Knight, Portland
2005 Winners - Teri Mariani, Portland | Les Smith, Portland | Mike Rich, Portland
2004 Winners - Joe Etzel, Portland | Johnny Pesky, Portland
2003 Winners - Jack & Mary Cain, Portland | John Simmons, Portland
2002 Winners - Charlotte Brandon, Portland | Anthony Newman, Beaverton | J.J. Birden, Lake Oswego
2001 Winners - Jim Joyce, Beaverton | Dale Scott, Portland
1996 Winners - Mauro Potestio, Portland | Wally Scales, Portland
1995 Winners - Jimmy Anderson, Corvallis | Jerry Laurens, Portland | Marion Pericin, Portland
1994 Winner - Jack Riley, Corvallis Centennial Little League Softball
1993 Winners - Ron Allen, Portland | Roy Pittman, Portland Hoody's/TPS Sluggers
1992 Winners - Pokey Allen, Portland | Clive Charles, Portland | Roy Love, Portland | Brian Shaw, Portland
1991 Winners - Joey Bias, Mill City | Mark Cotton, Portland | Elden Kellar, Hillsboro | Joan Rutschman, McMinnville | Brian Shaw, Portland
1990 Winners - Dorothea Lensch, Portland | Bill Schonely, Portland | Dale Thomas, Corvallis Harper High School Volleball
1989 Winners - Jim Flynn, Portland | Doug LaMear, Portland | Dean Sempert, Portland | Les Smith, Portland | Rolla Vollstedt, Portland | Fred Wilson, Portland
1988 Winners - Tom Jordan, Eugene | Herschel McGriff, Bridal Veil | Ralph Miller, Corvallis | Bill Mulflur, Portland | John White, Portland
1987 Winners - Don Carey, Stayton | Dick Gray, Portland | Ron Pheister, Portland
1986 Winners - Dee Andros, Corvallis | Jim Auld, Seaside | Joe Dahl, Portland | Ken Weidkamp, Portland
1985 Winners - Vic Atiyeh, Portland | Stu Inman, Portland | George Pasero, Portland | Ted Wilson, McMinnville
1984 Winners - Bob Boss, Portland | Russ Conrad, Portland | Art Olmsted, Portland | Don Requa, Pendleton | Ed Ryan, Portland | George Yerkovich, Portland
1983 Winners - Chuck Bowles, Salem | Marlene Piper, Portland
1982 Winners - Don Casciato, Portland | Bill McArthur, Monmouth | Fred Spiegelberg, Medford | Will Stevens, Corvallis | Paul Valenti, Corvalls
1981 Winners - John Eggers, Corvallis | Carl Grimsrud, Elkton | Harold Hauk, Salem | Jack Moore, Eugene | Brian Parrott, Portland
1980 Winners - Bill Bowerman, Eugene | Eldon Fix, Portland | Don McLeod, Portland | Ed Petersen, Portland | Dick Sutherland, Bandon
1979 Winners - Ralph Davis, Portland | Al Giusti, Portland | Jesse Loffer, Grants Pass | Paul McCall, Portland | Bill Robertson, Corvallis
1978 Winners - Betty Evans Grayson, Portland | Roy Lindsay, Portland | Frank Roelandt, Medford | Pete Susick, Coos Bay | Alan Zell, Portland
1977 Winners - Harry Johnson, Eugene | Don McLeod, Portland
1976 Winners - Jack Capell, Portland | Karl Drlica, Corvallis | Sam Lee, Portland | Don Stillwell, Portland
1975 Winners - Champ Husted, Milwaukie | Larry Lamberger Sr., Portland | Mel Renfro, Portland | Dave Wilcox, Eugene
1974 Winners - Dr. Joseph Blumel, Portland | A. Oden Hawes, Portland | Les Sparks, Salem
1973 Winners - Al Hoffman, Roseburg | Porter/Betty Martin, Portland | Rudy Ruppe, Reedsport | Virginia Shea, Portland
1972 Winners - Tony Amato, Portland | Gary Hammond, Baker | Mabel Marrs, Portland
1971 Winners - Ed Bader, Beaverton | Wayne Bauer, Oregon City | Hank Kuchera, Eugene | Howard Westcott, Portland
1970 Winners - Len Casanova, Eugene | Morrie Greenstein, Portland | Jim Puckett, Gresham
1969 Winners - Mel Ingram, Grants Pass | Gene Pitchford, Eugene | Walt Ruecker, Portland
1968 Winners - Bill Bowerman, Eugene | Johnny Carpenter, Portland | Margaret Kopf, McMinnville
1967 Winners - Larry Haller, Seaside | Dr. Lawrence Hilt, Eugene | John Hilsenteger, Portland | Frans Pawles, Portland
1966 Winners - Vic Adams, Bandon | Ralph Coleman, Corvallis | Clyde Quisenberry, Portland | Marion Reneau, Portland
1965 Winners - Bob Newland, Eugene | Dick Strite, Eugene | Jack Pobochenko, Portland
1964 Winners - R.S. (Spec) Kenne, Corvallis | C.S. (Arch) Kingsley, Portland
1963 Winners - Estin Kiger, Klamath Falls | Erv Lind, Portland | Lefty Marneau, Portland | Freda Peters, Medford
1962 Winners - Bill Fague, Seaside | Gene Ferguson, Portland | John Higginbotham, Portland | Al Lightner, Salem
1961 Winner - Vince Genna, Bend
1960 Winner - Dr. Ralph Christenson, Eugene
1959 Winners - Vern Gilmore, Salem | Sid Milligan, Eugene
1958 Winners - L.H. Gegory, Portland | Carl Cadonau, Portland | Ted Ogdahl, Salem
1957 Winners - Norm Van Brocklin, Eugene | Bob Officer, Eugene | Frank Wire, Portland
1956 Winners - Jimmy Richardson, Portland | Charles Walker, Portland | Lou Wallman, Portland
1955 Winners - Jack Edwards, Portland | Bill Heles, Portland | Bob Hudson, Portland | Ray Smith, Portland