AMATEUR ATHLETE OF THE YEAR

Award Criteria

Automatic nomination criteria include: 

  1. World Championships: qualifier, medalist, champion 
  2. Olympics: qualifier, medalist, champion 
  3. All-American First-Team 
  4. Individual National Champion 
  5. Athletic conference Player of the Year

At-large nominations: 

  1. An athlete may be nominated by a member of the OSA Voting Panel. Nomination deadline is on May 1, 2016.
  2. An athlete may be nominated by a coach, SID or AD and submitted to the OSA Voting Panel

Past Winners
 

2015-16 Winners - Gary Payton II, Oregon State University, Basketball | Jamie Weisner, Oregon State University, Basketball
2014-15 Winners - Marcus Mariota, University of Oregon, Football | Cheridan Hawkins, University of Oregon, Softball
2013 Winners - Brandin Cooks, Oregon State University, Football | Liz Brenner, University of Oregon, Basketball, Softball, Volleyball, Track and Field
2012 Winners - Kenjon Barner, University of Oregon, Football | Liz Brenner, University of Oregon, Basketball, Softball, Volleyball, Track and Field
2011 Winners - Matthew Centrowitz, University of Oregon, Track and Field | Jordan Hasay, University of Oregon, Track and Field
2010 Winners - Ashton Eaton, University of Oregon, Track and Field | Brianne Theisen, University of Oregon, Track and Field
2009 Winners - Ndamukong Suh, University of Nebraska/ Grant HS, Football | Ashley Charters, University of Washington/ Southridge HS, Softball
2008 Winners - Kevin Love, UCLA/ Lake Oswego HS, Basketball | Mariel Zagunis, USA Fencing
2007 Winners - Dennis Dixon, University of Oregon, Football | Stephanie Cox, University of Portland, Soccer
2006 Winners - Jonah Nickerson, Oregon State University, Baseball | Brianne McGowan, Softball
2005 Winners - Mike Hass, Oregon State University, Football | Christine Sinclair, University of Portland, Soccer
2004 Winners - Luke Jackson, University of Oregon, Basketball | Mariel Zagunis, USA Fencing
2003 Winners - Luke Ridnour, University of Oregon, Basketball | Steven Jackson, Oregon State University, Football | Becky Holliday, Clackamas CC, Track and Field
2002 Winners - Fred Jones, University of Oregon, Basketball | Christine Sinclair, University of Portland, Soccer
2001 Winners - Joey Harrington, University of Oregon, Football | Felicia Ragland, Oregon State University, Basketball
1996 Winners - Lance Deal, USA Track and Field | Kelly Blair, University of Oregon, Track and Field
1995 Winners - Les Gutches, Oregon State University/USA Wrestling | Shannon MacMillan, University of Portland, Soccer
1994 Winners - Chad Cota, University of Oregon, Football | Tiffeny Milbrett, University of Portland, Soccer
1993 Winners - Dan O'Brien, USA Track and Field | Leanne Peters, Portland State University, Volleyball
1992 Winners - Dan O'Brien, USA Track and Field | Chari Knight, Gymnastics
1991 Winners - Dan O'Brien, USA Track and Field | Tonya Harding, USA Figure Skating
1990 Winner - Bill Musgrave, University of Oregon, Football
1989 Winner - Gary Payton, Oregon State University, Basketball
1988 Winner - Chris Crawford, Portland State University, Football
1987 Winner - Jose Ortiz, Oregon State University, Basketball
1986 Winner - Chris Miller, University of Oregon, Football
1985 Winner - Mary Slaney, USA Track and Field
1984 Winner - Joaquim Cruz, University of Oregon, Track and Field
1983 Winner - Mary Decker, USA Track and Field
1982 Winner - Mary Decker, USA Track and Field
1981 Winner - Alberto Salazar, University of Oregon, Track and Field
1980 Winner - Neil Lomax, Portland State University, Football
1979 Winner - Neil Lomax, Portland State University, Football
1978 Winner - Freeman Williams, Portland State University, Basketball
1977 Winner - John Fought, Golf
1976 Winner - Mac Wilkins, USA Track and Field
1975 Winner - Kim Peyton, USA Swimming
1974 Winner - Joni Huntley, Oregon State University, USA Track and Field
1973 Winner - Steve Prefontaine, University of Oregon, USA Track and Field
1972 Winner - Mary Budke, Golf
1971 Winner - Steve Prefontaine, University of Oregon, Track and Field
1970 Winner - Steve Prefontaine, University of Oregon, Track and Field
1969 Winner - Jess Lewis, Oregon State University, Football, Wrestling
1968 Winner - Dick Fosbury, Oregon State University, USA Track and Field
1967 Winner - Rick Sanders, Oregon State University, Wrestling
1966 Winner - Pete Pifer, Football
1965 Winner - Jim Grelle, University of Oregon, Track and Field
1964 Winner - Don Schollander, USA Swimming
1963 Winner - Pete Ward, Lewis & Clark College, Baseball
1962 Winner - Jerry Tarr, Track and Field
1961 Winner - Terry Baker, Oregon State University, Football
1960 Winner - Otis Davis, Track and Field
1959 Winner - Dyrol Burleson, Track and Field
1958 Winner - Ted Bates, Football
1957 Winner - Joe Francis, Football
1956 Winner - Jim Bailey, Track and Field
1955 Winner - A.T. (Slats) Gill, Oregon State University, Basketball
1954 Winner - George Shaw, University of Oregon, Football
1953 Winner - Bruce Cudd, University of Portland, Golf
1952 Winner - Della Sehorn, Swimming
1951 Winner - Bill Bowerman, University of Oregon, Track and Field
1950 Winner - Charles Holloway, Oregon AAU
1949 Winner - Nick Sckavone, Amateur Baseball
1948 Winner - Morris Rogoway, Oregon AAU

 

2015-16 Finalists

Ruth Hamblin, Oregon State University, Basketball                DeForest Buckner, University of Oregon, Football
Cheridan Hawkins, University of Oregon, Softball                Ryan Crouser, University of Texas at Austin, Track & Field
Jamie Weisner, Oregon State University, Basketball               Gary Payton II, Oregon State University, Basketball